Deska z żaglem – co powinni wiedzieć początkujący?

Deska z żaglem, inaczej windsurfing, cieszy się obecnie coraz większą popularnością. Oglądając amerykańskie seriale niejednokrotnie można było natknąć się na taki widok. Wielu Polaków ta kwestia zaczęła żywo interesować, spróbowali i od tej pory takich osób jest znacznie więcej.

Jak się zaczęła przygoda z windsurfingiem?

Deska z żaglem, inaczej windsurfing, rozpoczęła się w Kalifornii. Była końcówka lat 60. i postanowiono spróbować czegoś nowego. Początkowe deski były toporne i źle poruszały się po wodzie. Z czasem zaczęto wykorzystywać lżejsze materiały do budowy desek. Pojawiły się włókna węglowe oraz kevlar. Deski z żaglem zrobiły się znacznie lżejsze i bardziej wydajne. Od tego czasu sprzęt ciągle się modyfikuje i ulepsza.

Co jeszcze trzeba mieć, aby surfować?

Każda deska z żaglem powinna być zaopatrzona w statecznik-fin, czyli element, który pozwala nam utrzymać dany kurs. Żagiel musi mieć także maszt oraz bom okalający żagiel. Sprawia on, że możemy sterować żaglem. 
Wiele osób zastanawia się, czy lepiej kupić deskę z żaglem, czy też ją po prostu wypożyczyć. Istnieje wiele opinii w tym względzie. Warto pamiętać, że kupienie własnej deski pozwoli nam ćwiczyć zawsze wtedy, kiedy będziemy na to czas oraz odpowiednią pogodę. Nowoczesne deski mają też możliwości, dzięki którym deskę możemy pożyczać znajomym. Trzeba także pamiętać, że kupno deski nie oznacza, że musi być ona nowa. Istnieje wiele sklepów internetowych, gdzie w korzystnych cenach można dostać używane deski z żaglem, które z pewnością sprawdzą się podczas ćwiczeń. 
Wypożyczenie deski z żaglem będzie korzystne dla osób, które dopiero próbują i muszą dowiedzieć, czy odnajdą się w windsurfingu. Kiedy nasze umiejętności się polepszą, będziemy mogli pożyczać coraz lepsze deski. Każdy jednak powinien decydować samodzielnie, bez żadnej presji. 

Z całą pewnością windsurfing jest na tyle ciekawym sportem, że warto spróbować w nim swoich sił. A nuż okaże się, że sprawia nam na tyle frajdy, iż z radością będziemy surfować. Najlepiej skompletować sprzęt i ruszać na wodę!