Jak zacząć przygodę z kitesurfingiem?

Lato dla aktywnych

Szybkimi krokami zbliża się lato, planujemy już swoje wakacje, wybieramy miejsce podróży oraz sposób wypoczynku. Wiele osób decyduje się na wylegiwanie się na słońcu i zażywanie kąpieli morskich. To wspaniały pomysł, jeśli na co dzień pracujemy bardzo intensywnie i marzy nam się leniuchowanie. Są też osoby, które podczas swoich wakacji nie lubią siedzieć w miejscu, a leżenie na przy basenowym leżaku wydaje się dla nich katorgą.

Mniej znany sport

Ludzie, którzy żyją na wysokich obrotach, uwielbiają skoki adrenaliny i skrajne emocje. Z tego właśnie powodu co roku szukają nowych, ekscytujących wyzwań. Jednym ze sportów, które możemy uprawiać podczas wakacji jest kitesurfing. To sport wodny, który zyskuje coraz większą popularność zwłaszcza na wodach słodkowodnych, gdzie wieją sprzyjające wiatry. Morze Bałtyckie też jest miejscem, gdzie możemy spróbować swoich możliwości na desce, która napędzana jest latawcem. Nauka tego sportu wymaga od nas wielu godzin ćwiczeń, nie poleca się próbować samodzielnie, ponieważ możemy się zrazić. Właściwa technika oraz prawidłowe ułożenie ciała jest bardzo ważne, jeśli poznamy podstawy – dużo szybciej staniemy się samodzielni na desce i będziemy mogli korzystać z niej bez ograniczeń. Czasami mylimy ten sport z windsurfingiem, różnica polega na tym, że do windsurfingu wykorzystywany jest żagiel, a do kitesurfingu latawiec. Jeśli chcemy być mistrzami tego sportu musimy pewnie czuć się w wodzie, na desce oraz nauczyć się obsługiwać drążek do sterowania, czyli bar.

Wybór najlepszego kursu

Warto zastanowić się, czy lepiej uczymy się w grupie, czy wolimy indywidualne podejście trenera. Ceny są różne, zależą od rodzaju kursu oraz od miejscowości, gdzie go odbędziemy. Najdrożej zapłacimy na wodach zagranicznych, na przykład w Egipcie albo w Brazylii. W Polsce za dwutygodniowy kurs płaci się zazwyczaj tysiąc złotych. Na początku poznajemy zagadnienia stricte teoretyczne, dopiero później stajemy na desce i mamy pierwszy kontakt z wodą. Aby nauczyć się prawidłowej techniki musimy słuchać i wykonywać polecenia instruktora. W przeciwnym razie możemy nieco się zrazić.