Co to jest kitesurfing?

Od ponad 30 lat kitesurfing stale się rozwija i pozyskuje nowe osoby zafascynowane tym sportem. Kitesurfing to jazda, inaczej ślizg, po wodzie. Wszystko to za pomocą deski wyposażonej w latawiec, czyli właśnie kite. Idealnym miejscem do uprawiania kitesurfingu jest pusta przestrzeń, gdzie możemy bez przeszkód wystartować oraz płytka woda. Powinna sięgać nam najwyżej do pasa. Trzeba też pamiętać, aby dno było piaszczyste, zaś wiatr sięgał maksymalnie do 25 węzłów. 

Co powinniśmy mieć na kitesurfingu? 

Przede wszystkim w ekwipunku musimy mieć deskę z mocowaniami do włożenia naszej stopy i finami (statecznikami) oraz latawiec. Sterujemy używając baru, czyli drążka mającego cienkie liny. Trzeba także posiadać lash – linę, która łączy trapez z barem. Równie istotna jest pompka, za pomocą której możemy nadmuchać żebra latawca. Koszt całego sprzętu, jaki powinien posiadać każdy sportowiec wynosi zazwyczaj około 6000 złotych. Warto o tym pamiętać decydując się na ten sport. 

Ubiór kitesurfingowca

Wszystko zależy od pogody, jaka panuje w danym czasie. W sezonie letnim często stawia się na piankę, która jest elastyczna i dobrze przylega do ciała. Jeśli jesteśmy początkujący, powinniśmy zadbać o kask, który, odpowiednio wyprofilowany, pomaga w kontrolowaniu naszego latawca. W przypadku butów, istotne jest miejsce, gdzie surfujemy. Zazwyczaj się ich nie wkłada, ponieważ trudno je zmieścić w footstrapy. Niemniej bywają miejsca, gdzie należy je założyć. Przykładem są tereny z rafą koralową. 

Kto powinien spróbować?

Kitesurfing to dobra opcja dla każdego. Wystarczy trochę wprawy, aby nabrać pewności w swoich ruchach. Mówi się, że jest to najprostszy ze sportów ekstremalnych. Uczyć możemy się już od 10. roku życia, oczywiście pod okiem odpowiedniego instruktora. Kitesurfing jest najmniej kontuzyjnym sportem, jednak i tu warto uważać. Brawura nigdzie nie jest wskazana. 

Z pewnością jeszcze długo kitesurfing będzie cieszył się popularnością. Warto spróbować swoich sił i ocenić, czy to tylko jednorazowa przygoda, czy też sport na całe życie.